Když si housenka myslí, že je konec - stane se z ní motýl

Listopad 2013

Víte, i já kdysi dávno hrála..

12. listopadu 2013 v 18:08 | kika |  MŮJ SVĚT
Možná jsem divná a nenormální (a popravdě normální bych být ani nechtěla..), živě si totiž vzpomínám jak jsem cestou ze školy častokrát zkoušela jaké by to asi muselo být protloukat se životem beze zraku. Nebylo to nijak zvlášť náročné, stačilo zavřít oči a vykročit směrem vpřed. Navíc jsem vždy stihla očima přejet okolí a letmo si zapamatovat trasu před sebou. Ten pocit.. Můžete si bezstarostně užívat a vnímat ruch okolí naprosto jedinečným způsobem. Asi to zase někdy vyzkouším...

(důrazná pozn. autora: k nevidomým lidem chovám neuvěřitelnou úctu a obdiv a cílem těchto vět v žádném případě není zlehčování, ponižování ani jiným způsobem degradování jejích problémů a utrpení)

Nadevše zbožňuju všechny své smysly. Nechci se jich nikdy vzdát - i když vím, že člověka se v takovém případě nikdo neptá, prostě to přijde a bojuj, vyrovnej se s tím jak můžeš, protože Ti stejně nic jiného nezbývá.. je to tak kruté, zvlášť když jsem svými smysly naprosto pohlcená, neznám nic čemu by se jejich neskonalá harmonie a dokonalost mohla vyrovnat. S takovým hřejivým pocitem a rozverným úsměvem na rtech si užívám lehkosti dotyků, tolik miluji vůni svého partnera, vůni čerstvě posečené trávy, s neskonalou vášní hltám plnými doušky čistou pramenitou vodu či si vychutnávám každičké sousto té nejlahodnější čokolády..

Taky jste někdy litovali, že Vám k životu nehraje neustále nějaká podmanivá hudba jako ve filmu?

Na smyslech obdivuji tu jejich harmonii. Ten soulad... Tolik se doplňují, tolik do sebe zapadají. Tolik nás utvářejí a vytvářejí. Bylo by přece tak nepřirozené je jakkoli od sebe oddělovat. Nedovedu si představit, že by někdo cizí za mě vyjadřoval mé já, moje emoce, moji řeč těla. Upřímně by mě to tahalo. To máte jako v dabovaném filmu, copak to nepostrádá onu úžasnou dokonalost, živost a především celistvot bytosti samé?


p.s.: abych se vrátila k nadpisu, věřte tomu nebo ne, ale opravdu kdysi jsem hrála na prknech co sice svět neznamenaly ale byly dřevěný a pěkně voněly.. Ale o tom třeba příště.


článek je věnovaný tématu týdne: dabing, nebo titulky?

Pohádková vůně kávy

5. listopadu 2013 v 21:40 | kika |  POCITY
Vždy jsem toužila po vlastní kavárně. Nebudu první ani poslední (a to ani kdybych si ji za pár měsíců či let opravdu otevřela..) Na chvíli si dovolím zavřít oči a nechat se unášet, co unášet, nechám se zcela pohltit její naprosto jedinečnou atmosférou. Dokonce i teď, při pouhopouhé představě slyším onen šum z nadšených rozhovorů, který jen tak zlehka, kdesi z dálky narušuje malebný zvuk piana. Cítím neodolatelnou vůni čerstvé pražené kávy; ano specifický ráz a anglický styl bude to pravé! Je Vám vskutku prostorná, přesto tak plná, je tak plná bavících se lidí. Nemusím déle hledat, tato bude ta pravá, je to ona, je to ta kavárna kam bych klidně zavítala i s člověkem, kterého vidím poprvé. Stačí se totiž jen koukat okolo a na společnou řeč nemusíte dlouho čekat. U vedlejšího stolku sedí dáma v nejlepších letech, přes židli přehozený honosný kabátek a luxusní kabelku, v rukách noviny a na stole tu nejvybranější kávičku. Hned za ní čtyři, s největší pravděpodobností studenti, tuším, že se snaží probrat a domluvit se na zítřejší prezentaci seminární práce. Nahoře v patře vidím zamilované páry, hluboké pohledy a letmé dotyky, co Vám budu povídat, kávu si tu užívají i kamarádky, kolegové, je to tu tak živé, je to tu tolik hravé. Kde by mě napadlo rozpačitě koukat na svého společníka a hledat jakoukoli záminku k rozhovoru?

Letos s přítelem načínáme pátý společný rok. A není nad to, když na mě po práci počká a můžeme spolu jít na pozdní oběd, večeři, či do divadla, je tak úžasné s ním trávit čas a to ať už na výletě po českých hradech a zámcích či v parku na procházce. Je jedno jestli jsme právě viděli ten nejhorší film v historii kinematografie nebo jsme zbaštili ten neúžasnější steak na světě. Stejně převáží úsměv na rtech, já si totiž atmosféru ze své kavárny nosím na rande zásadně s sebou!
TOPlist
od 29.9.2014